Yandex.Metrica

Haumea Çevresindeki Halka: Pluto'nun Pecular Bölgesi

Ateşli yıldızımızdan uzak, ve kalıcı bir alacakaranlıkta uzak bir bölgedeki görüş alanımızdan gizlenmiş, donmuş ve donmuş nesnelerden oluşan bir kemer yatıyor. Derin mavinin yörüngesinin ötesinde, donmuş dev gezegen, Neptün – Güneşimizden en uzak bilinen gezegen – bu buzdan ve kayadan oluşan garip nesnelerin karanlıkta dans etmesi. Bu uzak bölge – denilen trans-Neptün kayışı – Ayrıca Pluto, Eris, Makemake ve Haumea: Cüce gezegenlerin gizemli bir dörtlüsünün evidir. Dördüncüsü, Haumea kalabalığın içinde en uzun ve en rahatsız edici küçük dünya olarak öne çıkıyor, son derece uzun şekli ve hızlı dönüş hızı ile. 2017 Ekim ayında, Andulusia Astrophysics Institute (İspanya) gökbilimcilerinin liderliğindeki uluslararası bir bilim ekibi, dergide bir çalışma yayınladı. doğa Garip şekilli nesnenin cansız, dev gaz gezegeni Satürn ile ortak bir noktası olduğunu ortaya koyuyor. Bunun nedeni küçük Haumea'nın etrafında da bir halka bulunmasıdır.

Bu uluslararası gözlem kampanyası, Haumea'nın temel fiziksel özelliklerini belirleyebildi. Bunun zor bir görev olduğunu kanıtladı, çünkü trans-Neptün-objeler küçük boyutları, düşük parlaklıkları ve karasal gökbilimcileri onlardan ayıran muazzam farklılıkları nedeniyle gözetmesi zor bir şeydir. Bununla birlikte, bu zorlukların üstesinden gelebilecek etkili ancak karmaşık bir yöntem vardır. Çalışma yıldız tıkanıklıkları – veya bu küçük nesnelerin bir yıldızın önündeki geçişi (minyatür bir güneş tutulması gibi bir şey yaratarak) – gökbilimcilerde başarılı bir araç olduğunu kanıtladı & # 39; alet kutusu. Yıldız tıkanıklığı daha önce astronomların diğer üç cüce gezegeninin fiziksel özelliklerini belirlemelerine izin vermişti: Pluto, Eris ve Makemake.

“Haumea'nın 21 Ocak 2017'de bir yıldızın önünde geçeceğini ve cüce gezegen Haumea fenomenine yaklaşan on farklı Avrupalı ​​gözlemciden on iki teleskopun geçeceğini ve daha önce inandığımızdan çok daha büyük ve daha az yansıtıcı olduğunu düşündüğümüzü keşfettik. daha önce Jose Luis Ortiz 11 Ekim 2017’de Basın açıklaması Andulusia Astrofizik Enstitüsü (IAA-CSIC). Dr. Ortiz, araştırmacı IAA-CSIC , çalışmayı yürüttü.

Haumea büyüleyici bir nesnedir. Bunun nedeni, güneşin etrafında dönmesi yıllar süren eliptik bir yörüngede dönmesidir. Yazma sırasında 50 Astronomik Birimler (AU) güneşimizden AU Dünya ile yaklaşık 93.000.000 mil olan Güneş arasındaki ortalama mesafeye eşittir. Haumea, Güneş Sistemimizde yüz kilometreden daha uzun olan, diğer herhangi bir gövdeden önemli ölçüde daha az olan kendi ekseni etrafında dönmesi 3.9 saat sürer. Bu dönme hızı düzleşir ve bu da bir rugby topu ile karşılaştırılan elips şeklini açıklar. Son zamanlarda yayınlanan veriler, Haumea'nın en geniş ekseninde – neredeyse Pluto'yla aynı olan – 2.320 kilometreyi ölçtüğünü gösteriyor, ancak Pluto gibi küresel bir atmosferi yok. Haumea'nın kütlesi, Pluto'nun üçte biri ve gezegenimizin yalnızca 1/1400'ü.

Neptün'ün Ötesinde Alacakaranlık Bölgesi

İki astronom ekibinin Haumea'yı keşfetme kredisi var. Michael Brown ve California, Pasadena, California'daki California Institute of Technology'deki (Caltech) ekibi, 6 Mayıs 2004’te elde ettikleri görüntüler hakkında Aralık 2004’te Haumea’yı keşfetti. 20 Temmuz 2005’te, Eylül 2005’te yapılan bir toplantıda sunmayı planladıkları bir rapor bu keşfi duyurdu. Neredeyse aynı zamanda, Dr. Ortiz ve ekibi IAA-CSIC bir Sierra Nevada Gözlemevi İspanya'da Haumea'yı 7-10 Mart 2003 tarihlerinde çekilmiş resimlerinde buldu. Küçük Gezegen Merkezi Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) 27 Temmuz 2005 gecesi.

İAÜ Protokol, küçük bir gezegen için keşif kredisinin asla birincisine rapor göndermeyenlere verilmesidir. Küçük Gezegen Merkezi Gerçekleştirilecek yörüngesinin güvenilir bir şekilde belirlenmesi için yeterli konum bilgisi ile. Ayrıca, akredite edilmiş keşif isim seçiminde önceliğe sahiptir. ancak, İAÜ 17 Eylül 2008'de Haumea'nın bir cüce gezegen olarak kabul edildiğine dair bir açıklama, bir keşiften bahsetmedi. Caltech ekibi tarafından önerilen isim Haumea iken, Dr. Ortiz'in ekibi baharın İber tanrıçası için "Ataecina" adını önerdi.

Haumea bir plütoid . Plutoids Neptün'ün yörüngesinin ötesinde bulunan cüce gezegenlerdir. Haumea, cüce bir gezegen olarak sınıflandırılır, çünkü hidrostatik dengede olan ancak küçük nesnelere olan yakınlığını ortadan kaldıracak kadar büyük olmayan bir şekilde kendi yerçekimi ile yuvarlandığına göre yeterince büyük olduğuna inanılmaktadır. Başlangıçta, Haumea klasik olarak sınıflandırıldı Kuiper kayışı nesnesi (KBO) 2006’dan itibaren Küçük Gezegen Merkezi , ancak durumu değiştirildi. Nominal yörünge, Haumea'nın Neptün ile 7: 12'de zayıf bir yörüngesel rezonansta olduğunu gösterir, bunun yerine onu rezonant bir nesne yapar. Haumea’nın 22 Mart 1955’e tarihlenen, önceden keşfedilmiş görüntüleri olmasına rağmen, Palomar Dağı Sayısallaştırılmış Gökyüzü Araştırması, Dinamik durumunu doğrulamak için yörüngenin daha fazla gözlemine ihtiyaç vardır. Palomar Gözlemevi Kaliforniya’da

Kuiper kayışı adını Hollandalı-Amerikalı gökbilimci Gerard Kuiper'den (1905-1973) almıştır. 1992’de 1992 QB1 keşfedildi ve ilk oldu Kuiper kemerinin amacı ( SDE) Pluto, Amerikalı gökbilimci Clyde Tombaugh'dan (1906-1997) 1930'da keşfedildiğinden beri keşfedilmeyi bekliyor. 1992 QB1 , bilinenlerin sayısı SDE binden fazla hava fırladı. Ek olarak, 100.000'den fazla SDE, 62 mil çapında olanların var olduğu varsayılmaktadır. 17 Eylül 2008'de, Haumea, o zamandan beri cüce bir gezegen olarak tanındı. İAÜ, ve daha sonra adını Hawaii doğum tanrıçası Haumea'ya verdi. Küçük tasarımı 136108 Haumea.

Haumea'nın uzun şekli, yüksek yoğunluğu, yüksek albedo (kristal berraklığında su yüzeyinden kaynaklanan) ve hızlı dönüş ile birlikte, devasa bir felaket çarpışmasının sonucu olarak kabul edilir uzun zaman önce oldu. Haumea'ya yerleşmiş bu yıkıcı çarpışma, belli bir çarpışma nesnesi ailesinin en büyük üyesi oldu. Bu aile diğer pek çok harika kişiyi içeriyor trans-Neptün-nesneler (TNO'lar) ve bilinen küçük ayların Haumea ikilisi olarak adlandırılan Merhaba & # 39; Iaka ve Namaka.

Haumea'nın 284 dünya yılı yörünge dönemi vardır. günberi (Güneşimize en yakın olduğunda) 35 AU ve 28 derecelik bir yörünge eğimi. Geçmiş afel (Güneşimizden en uzak olduğu zaman) 1992'nin başında ve şu anda 50 yaşın üzerinde AU yıldızımızdan. Haumea'nın yörüngesi, kavisli ailesinin diğer üyelerinden biraz daha büyük bir eksantrikliğe sahiptir ve Neptün of Haumea ile 7: 12'deki zayıf yörüngesel rezonansın sonucu olduğu düşünülmektedir. Bir milyar yıl boyunca orjinal yörüngesinden değiştirildi.

Haumea da uzak mesafedeki üçüncü parlak sakindir. Kuiper kayışı Pluto ve Makemake'den sonra büyük bir amatör teleskopla kolayca görülebilir. Aynı zamanda parlaklığı 3 ila 9 saatlik bir süre boyunca büyük dalgalanmalar gösterir ve bu zaman dilimi sadece bir dönme periyodu ile açıklanabilir. Bu, Güneş Sistemimizde bilinen herhangi bir dengeleme nesnesinden daha hızlıdır ve aslında 100 kilometreden daha fazla çapa sahip bilinen diğer herhangi bir gövdeden daha hızlıdır. Dengedeki dönen cisimlerin çoğu oblatif sferoidlere yassılaştırılırken, Haumea kalabalıkta öne çıkıyor, çünkü üç eksenli bir elipsoide dönüştürülecek kadar hızlı dönüyor. Haumea çok daha hızlı dönerse, gidon şekline dönüşür ve iki ayrı bölüme ayrılır. Bu hızlı dönüş hızının, iki küçük uydusunu ve çarpışma ailesinin diğer üyelerini oluşturan etkisinin sonucu olduğuna inanılmaktadır.

Haumea'nın doğum yeri – uzak, Kuiper'in soğuk grubu– ile "tanıdık bir benzerlik" bir şey gösterir Ana asteroit kuşağı . ancak, Kuiper kayışı önemli ölçüde daha kapsamlı Ana asteroit kuşağı Mars ve Jüpiter arasında yer almaktadır. Gerçekten de Kuiper kayışı 20 kat daha geniş ve 20 ila 200 kat daha büyüktür. Ana asteroit kuşağı. Kuiper kayışı Yaklaşık 4.56 milyar yıl önce Güneş Sistemimizin doğumundan kalan ilkel masal kalıntıları olan nispeten küçük donmuş nesnelerin bulunduğu bir ev. Asteroitler genellikle rock ve metalden oluşurken, çoğu SDE su, metan ve amonyak gibi donmuş kuşlardan (buz) oluşurlar. Güneş Sistemimizde yaşayan en gizemli uydulardan bazıları – örneğin Saturn Phoebe ve Neptün Tritonu – Kuiper kayışı , ama uzun zaman önce doğum yerlerinden uzaklaştı. Triton Neptün'ün etrafında yörüngeye dönüyor; bu, aslında gezegenden kaçtıktan sonra gezegeninin güçlü yerçekimi tarafından giyilen yakalanan bir ay olduğunu gösteriyor. Kuiper kemeri. Bu yüzden, şimdi, Triton evlat edindiği gezegen ebeveyni yanlış yöne çevreliyor ve muhtemelen bir gün yolculuğunu yaptıktan sonra etrafında olan evlat edinilmiş ana gezegen Neptün'ü kapsayan kalın bulut örtüsünde çökecek gibi görünüyor. donmuş doğum yerinden uzakta tehlikeli Kuiper kayışı uzun zaman önce.

Pluto 1930'da keşfedildikten sonra, birçok astronom güneş sistemimizin derin karanlıklarında yalnız yaşamadığından şüphelenmeye başladı. Örneğin, 1930'da Amerikan astronom Armin O. Leuschner (1868-1953), Pluto'nun “henüz keşfedilmemiş uzun vadeli gezegen nesnelerinden biri olabileceğini” önerdi.

Etrafında Çal Haumea

“En ilginç ve beklenmedik keşiflerden biri, Haumea çevresindeki bir halkanın keşfi idi, birkaç yıl öncesine kadar sadece dev gezegenlerin çevresindeki halkaların varlığını biliyorduk, o zaman, son zamanlarda ekibimiz iki tane keşfetti. Jüpiter ve Neptün arasında bulunan ve centaur adlı bir gruba ait küçük cesetler, etraflarında halkalar vardı, ki bu büyük bir sürprizdi, Dr. Pablo Saritos-Sariz, 11 Ekim 2017 tarihinde yorum yaptı. IAA-CSIC basın açıklaması. Dr. Santos-Sanz, başka bir üyesidir. IAA-CSIC Haumea çevresindeki yüzüğü keşfeden ekip.

Elde edilen verilere göre, yıldız tıkama tekniği kullanılarak, halka garip küçük Haumea'nın ekvatoral düzleminde bulunur. Bu, Haumea'daki en büyük ayın aynısıdır, Hi & # 39; laka ve cüce gezegeninin dönüşüne göre 3: 1 rezonans gösterir. Bu, halkayı oluşturan donmuş ve donmuş parçacıkların, küçük dünyanın çevresinde kendi ekseni etrafında döndüğünden üç kez daha yavaş döndüğü anlamına gelir.

“Halka oluşumu için birkaç olası açıklama var: başka bir nesneyle çarpışmada veya gezegenin yüksek dönme hızından dolayı yüzey malzemesinin dağılmasından kaynaklanmış olabilir” dedi. Ortiz IAA-CSIC basın açıklaması.

Bu keşif önemlidir, çünkü bir halkanın ilk kez gözlemlendiğini temsil eder. trans-Neptün nesne ve ayrıca halkaların varlığının, daha önce düşünülenden çok daha yaygın olabileceğini gösterir – hem Güneş Sistemimizde hem de yabancı gezegenlerin Güneşimizin ötesindeki yıldızları bulabildiği diğer yıldız sistemlerinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.